Sport – to działa

Wśród organizacji społecznych 38 tysięcy to organizacje sportowe. Prowadzą aż 99% klubów sportowych w Polsce. To niemal 15 tys. placówek dla około 1 miliona odbiorców. Sportowa organizacja działa w każdej gminie – także w zakresie sportu niezawodowego, dla dzieci i młodzieży. Dzięki organizacjom społecznym powstają również lokalne zawody i imprezy sportowe, a także duże turnieje i maratony.

Co roku w Bełku, śląskiej wsi, rozgrywany jest nietypowy turniej piłki nożnej – Ulicówka, organizowana przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Bełk. Drużyny składają się z mieszkańców różnych ulic, które rywalizują ze sobą. Grają całe rodziny, dorośli i dzieci. Do turnieju przygotowują się przez cały rok. A ci, którzy nie grają – gorąco kibicują. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla mieszkańców Bełku, ale także okolicznych miejscowości. Ulicówka to dużo więcej niż piłkarskie mecze – to okazja, żeby się spotkać, lepiej poznać, spędzić razem czas. Grać mogą wszyscy, bez względu na wiek i płeć. Hania ma 9 lat. Od kiedy pamięta – zawsze była Ulicówka. Z niecierpliwością czeka każdego roku na turniej, przygotowuje się do rozgrywek przez cały rok. Drużyna Hani to jej sąsiedzi i tata – obejrzyj ich historię.

Jedną z wielu organizacji sportowych jest Diamonds Academy – akademia piłkarska dla dziewczynek w wieku od 4 do 16 lat. 185 dziewczynek regularnie trenuje, rywalizuje i udowadnia, że piłka nożna nie jest sportem zarezerwowanym dla chłopców. Szkolenie w zakresie piłki nożnej jest jednak tylko jednym z elementów celu, do którego dążą trenerki z Diamonds Academy. Starają się one bowiem zapewnić jak najlepsze warunki do tego, by dziewczynki czuły się dobrze, nabierały pewności siebie i łamały stereotypy. I udaje się! 

Stowarzyszenie Novuss Polska to jedyna organizacja w Polsce upowszechniająca dyscyplinę sportową pochodzącą z Łotwy. Novuss to gra zręcznościowa, należącą do rodzaju gier bilardowych, nazywana potocznie bilardem marynarskim, ponieważ marynarze jako pierwsi zapoczątkowali tą grę na Łotwie i w Estonii. Niektórzy porównują grę do cymbergaja, tylko tu gramy kijem. Stowarzyszenie organizuje coroczny Puchar Świata gry Novuss, liczne turnieje i warsztaty lokalne zachęcając wszystkich, niezależnie od wieku do sportowych rozgrywek. 

foto:
Diamonds Academy, autor: Tomasz Kaczor
Stowarzyszenie Novuss Polska, bilard marynarski