Ekologia – to działa

Organizacje społeczne dbają o dobro wspólne, chronią środowisko naturalne i działają na rzecz klimatu. To organizacje ekologiczne przyczyniły się do uratowania doliny Rospudy i powstrzymały wycinkę puszczy Białowieskiej. Ruchy obywatelskie zajmują się problemem smogu w miastach. Łącznie na rzecz klimatu i ekologii działa ok 3500 organizacji. Organizacje walczą również o prawa zwierząt. Chronią zagrożone gatunki oraz tworzą schroniska i azyle.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to nieformalna inicjatywa uczniów i uczennic, którzy nie zgadzają się na bierność wobec zmian klimatycznych. To młodzi ludzie, którzy wiedzą, że #ToDziała, jeżeli Ty działasz. To oni, jako młodzi ludzie, będą w największym stopniu odczuwać skutki kryzysu klimatycznego, dlatego nie godzą się na ignorowanie problemu. Obejrzyj, jak działają!

Obóz obrączkarski Akcja Siemianówka nad Zalewem Siemianówka na północnym krańcu Puszczy Białowieskiej działa od 17 lat. To jeden z głównych obozów obrączkarskich w Polsce. Załoganci obozu co godzinę ruszają na obchód, by oswobodzić ptaki, które wpadły w specjalne sieci. Schwytane ptaki są obrączkowane, mierzone, ważone, opisywane, a następnie wypuszczane na wolność. Dzięki obrączkom możliwe jest śledzenie i badanie ich wędrówek. Załogantem obozu może zostać każdy, bez względu na wiek, płeć, wykształcenie. Ważne jest jedno – miłość do ptaków. 
Akcję wspiera Stowarzyszenie Ptaki Polskie w ramach kampanii Jestem na pTak!
Zobacz, jak wygląda praca w obozie.

Działający od początku 2010 r. Błękitny Patrol WWF to jak dotąd największa akcja WWF Polska. 200 wolontariuszy, którzy zamieszkują całe polskie wybrzeże Bałtyku, na co dzień pomaga fokom, morświnom i ptakom morskim, a także wszystkim innym potrzebującym wsparcia zwierzętom.

 

Błękitny Patrol, foto: Anna Kassolik, Fundacja WWF Polska
Akcja Siemianówka, foto: Tomasz Kaczor