Kultura – to działa

W Polsce działa ok. 15000 organizacji społecznych zajmujących się kulturą i sztuką. Stowarzyszenie i fundacje stoją za organizacją wielu festiwali, przeglądów, koncertów oraz imprez plenerowych.

Organizacje zrzeszają ludzi wokół muzyki, sztuki, literatury, kina i teatru. Organizują zarówno największe, znane festiwale takiej jak: Warszawska Jesień czy Nowe Horyzonty, jak i małe wydarzenia skupione wokół lokalnych społeczności, jak Festiwal Teatralna Wioska w Węgajtach na Warmii, czy Tabor Wielkopolski w Starej Korbi poświęcony tradycyjnemu dziedzictwu kulturowemu. Pojawiają się z kulturą i sztuką w przestrzeniach miejskich i wiejskich oraz animują lokalną społeczność, tak jak Stowarzyszenie Ośla Ławka oraz Fundacja Przędzalnia Sztuki. Tworzą przestrzeń do swobodnej działalności artystycznej, a poprzez warsztaty i spotkania zachęcają do uczestnictwa w kulturze.

Land Art Festiwal organizowany przez Fundacja Latająca Ryba to jedna z wielu letnich, wspaniałych imprez, których by nie było, gdyby nie organizacje społeczne. Podczas festiwalu, jak mówią sami twórcy „Spotykamy ludzi ze sobą. Wabikiem jest sztuka. I to działa”. Festiwal odbywa się na Lubelszczyźnie w małych miejscowościach i wsiach nad Bugiem, gdzie wokół przyrody artyści tworzą swoje dzieła. Ideą przewodnią jest sztuka wychodząca poza duże ośrodki miejskie, gospodarcze, muzea i galerie.

Co roku w Nowicy w Beskidzie Niskimi odbywa się wielkie muzyczno-kobiece święto – Lucciola Ladies Rock Camp. Kobiety z całej Polski spotykają się, żeby wspólnie grać rocka i przeżyć, być może, swoją największą przygodę życia. Stowarzyszenie Kobieca TranssMisja udowadnia, że każda kobieta może stać gwiazdą rocka – wystarczy rockandrollowa dusza i kilka gitarowych chwytów.

Wielozmysły to inicjatywa włączająca osoby z niepełnosprawnościami oraz grupy wykluczone w odbiór i tworzenie sztuki. Działają na rzecz kultury wrażliwej i otwartej na różnorodne potrzeby. Kierują swoje działania głównie do osób niewidomych i słabowidzących tworząc dla nich przestrzeń dającą możliwość samodzielnego poznawania sztuki.

 

zdjęcia: 
Tabor Wielkopolski, foto: Piotr Barczewski
Poland Rock Festiwal, foto: Marcin Michoń
Tchnienia, foto: Bernard Ambroziewicz
Wasze Musik
Przędzalnia Sztuki